Móda, trendy a finančná gramotnosť

Inšpiráciou k tomuto blogu bol dych vyrážajúci pohľad na radu ľudí, ktorí čakali v Prahe pozdĺž Václavského námestia na otvorenie svetovo známeho, no v Čechách nového reťazca s rýchlou módou PRIMARK. Niekoľkokilometrové rady ľudí čakali na otvorenie aj 12 hodín na júnovom slnku, uprostred pražského Václaváku. 

Pojem rýchla móda sa v Európe spomína pomerne často a zhrniem ho asi takto: Najtypickejšie znaky rýchlej módy sú, že oblečenie je lacné a tak cenovo veľmi dostupné pre široké masy ľudí, často kopíruje posledné trendy našich obľúbených celebrít a núti nás každý rok aj trikrát za sezónu kompletne prehodnotiť svoj šatník. Nielen kvôli trendom, ale aj pochybnej kvalite. Zips nohavíc sa pokazí, v umelom tričku sa hneď spotím a sukňa mi okamžite po prvom praní vyšedivie. Konkrétne ide o reťazce ako H&M, Primark, Zara a iné.

Teraz uvediem fakty pred ktorými si mnohí zakrývame oči a uši: Okrem toho, že každoročne končí na smetiskách sveta cca 92 miliónov ton oblečenia, oblečenie sa vyrába v obrovských veľkovýrobniach v Číne, Bangládeši a iných ázijských krajinách. Neľudské podmienky častokrát aj 19 hodín denne v práci, s mesačným platom 78 EUR (2019) tvoria začarovaný kruh pre zamestnancov. Bangládeš na príklad exportuje viac než 84% rýchlej módy a preto zamestnanci nemajú na výber. Buď budú pracovať za týchto podmienok alebo zostanú úplne bez príjmu. Občania Bangládeša síce protestujú proti týmto podmienkam, ale polícia ich rozoženie a tak sa zmeny dejú veľmi pomaly. Takže v skratke je to s rýchlou módou asi takto. Častokrát je počuť argument, že my si proste nemôžeme dovoliť kúpiť drahšie, skutočne značkové oblečenie. Jarný kabát za 100 EUR? Tenisky za 250 EUR? Veď to nás zruinuje! Naozaj? Tak si zrátajme koľko vás stojí nosenie vecí jednoduchým výpočtom.

Najprv si kúpim šaty podľa najnovších trendov niekde v H&M. Šaty stáli 34 EUR. Nosím ich jednu sezónu a to od mája do septembra. Dala som si ich na seba počas leta 10 krát, pretože po pár praniach už neboli také kvalitné. Koľko ma to stálo? 34 EUR :10 nosení = 3,40 ,- EUR jedno nosenie. K tomu som si zakúpila aj značkový jarný kabát, kvalitný a univerzálny. Kabát ma stál 100 EUR. Nosila som ho už od marca do mája a potom ešte v septembri a októbri. Každý mesiac som ho mala na sebe 20 krát.: 20 Nosení x 4 mesiace = 80 nosení. Cena kabátu bola 100 EUR : 80 nosení = 1,25 EUR za jedno nosenie. Budúci rok tento kabát ešte tiež ponosím a o rok na to asi tiež, pretože je kvalitne ušitý, nič mu nie je.

Zásadné je si uvedomiť, že nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci. Lacné veci si totiž vyžadujú ďalšie výdavky. Drahšia vec Vám slúži dlho a život Vám uľahčuje. Čím viackrát si oblečenie na seba dáte, tým menej vás to stojí. Oplatí sa preto si kupovať kvalitné oblečenie, univerzálne a príjemné, ktoré nosíme oveľa častejšie a vždy sa cítime sebavedomo, lebo máme na sebe skutočnú kvalitu. Ak nemáme hneď väčší obnos peňazí na kvalitné tenisky, naučme sa stanovovať si ciele a sporiť si na kvalitu. Ale o tom už v ďalšom článku.

Veríme, že sme Vám pomohli uvedomiť si cenu oblečenia, ktorú máte na sebe. Podeľte sa o jednoduchý výpočet s každým, koho poznáte, alebo mu zdieľajte tento článok. Zodpovednosť k prírode a ľudom nás robí šťastnými.

Online podpora

Prípadne volajte na: +421 911 221 300